Op. Dr. Evrim Durmaz - Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı kısmına

BURUN KEMİĞİ EĞRİLİĞİ


Burun boşluğunu ortadan ikiye ayırarak sağ ve sol burun deliklerimizin oluşmasını sağlayan bir duvar (septum) mevcuttur. Ön kısımda kıkırdak, arka kısımda kemikten oluşmuştur. Arkada geniz bölgesinde sonlanır. Bu duvarın kıkırdak, kemik veya her iki kısmında eğrilik olması durumu burun kemiği eğriliği (septum deviasyonu) olarak adlandırılır. Bazen burun iç duvarındaki eğriliğe burunun çatısı dediğimiz dış kesimi de katılırsa dışarıdan fark edilebilir derecede bir burun kemiği eğriliği söz konusu olur.

Doğumsal, genetik olabilse de en sık neden travmadır (düşme, çarpma, kaza, darp vs). Aslında burun kemiği eğriliği toplumda %80 gibi yüksek bir oranda görülür. Ancak herkeste şikayete neden olmaz veya tedavi gerektirmeyebilir. Eğer burundan nefes alma güçlüğü, horlama ve uyku bozukluğu, burun kanaması, baş ve yüz ağrısı, tekrarlayan sinüs iltihapları ve geniz akıntısı gibi sorunlar yaratırsa o zaman tedavi gereklidir.

Burun kemiği eğriliğinin tedavisi ameliyattır. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Ancak genel anestezide hasta konforu daha yüksektir.

Eğer burnun dış çatısı da etkilenmiş, estetik problemlerde varsa burun estetik ameliyatının bir parçası olarak yapılabilir. Yani burun dış kısmında şekil değişikliği ile birlikte iç duvardaki eğrilik düzeltilir. Bu ameliyatta kullanılan cerrahi tekniğe ve cihazlara göre değişmekle birlikte ameliyat sonrası yüzde şişlik, morluk görülebilir. Burun dış kesiminde ameliyat kesisi ve dikiş olabilir. Genellikle burun tamponu uygulanır. Burun dış kısmına alçı uygulaması yapılır. Yapılacak ameliyata göre doktor tarafından bilgilendirilirsiniz.

Ancak estetik müdahale içermeyen sadece burun iç duvardaki eğriliğin düzeltilmesine yönelik yapılan ameliyatlarda yüzde şişlik, morluk izlenmez. Dışarıdan gözle görülür bir dikiş veya iz olmaz. Burun iç kesimden yapılan küçük kesi dışarıdan görülmez ve kendi eriyen dikiş materyalleri kullanıldığı için içerideki dikişler alınmaz. Çoğunlukla burun tamponu uygulanır.

Farklı çeşitte burun tamponları mevcuttur. Günümüzde daha çok ortası delik, oluklu yumuşak tamponlar tercih edilir. Böylece hasta ameliyat sonrası nefes almaya devam eder ve tampon çıkarılma aşaması daha kolaydır.

Ameliyata bağlı risklerin görülme oranı oldukça düşüktür. Enfeksiyon ve kanama en sık rastlanan problemlerdir ve uygun müdahaleler ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir.


Kliniğimizde burun kemiği eğriliğinin tanı ve tedavisi yapılmaktadır.© 2018

Tüm Hakları Saklıdır.

ˆ Sayfanın başına dön

İletişim

Evrim Durmaz - DoktorTakvimi.com