Op. Dr. Evrim Durmaz - Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı kısmına

ALERJİK RİNİT


Alerjik Rinit polen, toz gibi alerjenlerin burun içinde yarattığı reaksiyon sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Alerjik Rinit hapşırık, kaşıntı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi şikayetlere sebep olur. Bazı kişilerde ağaç poleni veya çimen gibi alerjenlere duyarlılık varsa yılın belirli aylarında şikayetler ortaya çıkar. Eğer sürekli bulunulan ortamdaki bir nedene duyarlılık varsa yıl boyunca görülmeye devam eder.


NE ZAMAN HEKİME BAŞVURMALIYIM?

Eğer alerjik rinit belirtileri uykunuzu bozuyorsa, günlük aktivitelerinizi engelliyorsa, iş ve okul hayatınızı olumsuz etkiliyorsa bir uzmana başvurmalısınız.


NE SEBEP OLUR?

Alerjik rinit alerjene karşı bağışıklık sisteminin verdiği reaksiyondur. Bunun sonucu olarak hücrelerden birtakım kimyasal maddeler salınır, burun iç kısmında şişlik ve aşırı salgı üretimi oluşur. Polenler, mite, küf, hayvan deri döküntüleri sık karşılaşılan alerjenlerdir.


KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Eğer ailede alerji öyküsü varsa, alerji gelişme olasılığı vardır. Genetik yatkınlık durumunda alerjenlere bağışıklık sisteminin yanıtı sonucu kan IGE seviyeleri yükselir. Çevresel faktörler de etkilidir. Yapılan çalışmalarda sigara içilen ortamda büyüyen ve mitelarla erken yaşta karşılaşan çocuklarda ileride alerji gelişme olasılığı daha yüksek bulunmuştur.


ALERJİ TESTLERİ NELERDİR?

Alerjik hastalıkların tanısı çoğu zaman hastanın öyküsü ile konulabilir. Tanı her ne kadar kolayca konulabilse de yapılacak testler ile hem tanının doğrulanması hem de hastalığa neden olan alerjenlerin belirlenmesi gerekebilir. Her tanısal testin usulüne göre ve gerekli görüldüğü durumlarda yapılması gerekmektedir


Deri Testleri, Eozinofil Sayımı, Fiziksel Ürtiker Testleri, İlaç Provakasyon Testleri, Nitrik Oksit Ölçümü, Otolog Serum Deri Testi, Pletismografi, Reverzibilite Testi, Kantitatif Ig Düzeyleri, Serum Spesifik IgE, Serum Total Ige Tayini yapılabilecek alerji testleridir.


DİĞER PROBLEMLER

-Nazal Polip: Burun boşluklarında ve sinüslerde oluşan anormal iyi huylu burun kitleleridir.


-Sinüzit: Burundaki etkilenme sonucu sinüs ağızları tıkanır, drenaj sağlanamaz ve sinüzite yatkınlık gelişir.


-Orta kulak problemleri: Kulak zarı arkasındaki boşlukta enfeksiyon gelişimi, sıvı birikimi, östaki tüpü fonksiyon bozukluğu oranı artar.


Bu problemler genellikle ilaçla tedavi edilir ancak medikal tedavi yeterli olmadığında cerrahi tedavi gündeme gelir.


TEDAVİ

Tüm potansiyel alerjenlerden tamamen kaçınmak zordur. Ancak tetikleyici olduğu bilinen spesifik bir neden varsa ondan uzak durmak şikayetleri azaltır. Ayrıca hekiminiz size birtakım alerji ilaçları verebilir. Düzenli olarak tuzlu su ile burnunuzu temizlemek tetikleyicileri uzaklaştırır. Korunma ve önlemler için detaylı bilgi ilgili başlıkta paylaşılmıştır


Kliniğimizde Alerjik Rinite yönelik tanı ve tedavi işlemleri yapılmaktadır© 2018

Tüm Hakları Saklıdır.

ˆ Sayfanın başına dön

İletişim

Evrim Durmaz - DoktorTakvimi.com