Yükleniyor...
Karşıyaka, İZMİR
Haftaiçi 09:00-18:30 Cmts 09:00-12:30

Baş Dönmesi ve Denge Bozuklukları Nedenleri

Denge bozuklukları ve baş dönmesinin yaygın nedenleri arasında iç kulak iltihaplanma problemi vardır. Soğuk algınlığı veya virüsten kaynaklanan iç kulak iltihabı genellikle iç kulak bozukluğunun en yaygın türü olan periferik vertigoya neden olur. Vertigo, baş dönmesi veya denge bozuklukları sorununa neden olabilecek diğer yaygın iç kulak bozuklukları şunlardır:

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV): Kalsiyum karbonat kristallerinin kırılıp (dökülüp) kulağınızdaki sıvı dolu üç kanaldan bir veya daha fazlasına kayması sebebiyle oluşan baş dönmesidir. Başınızı herhangi bir şekilde hareket ettirmek, saniyeler ila dakikalar süren şikayetlere neden olabilir.

Migren ile İlişkili Baş Dönmesi: Migrene bağlı baş dönmesi, yaygın görülen nörolojik bir durumdur. Migren her ne kadar orta ila şiddetli seviyede zonklayıcı bir baş ağrısı ile karakterize edilse de; migrenin bir çeşidi olan migren ile ilişkili baş dönmesinde vertigo (dönme hissi), dengesizlik, bulantı ve kusma gibi şikayetler sıklıkla görülür.

Meniere Hastalığı: Hem dengeyi hem de işitmeyi etkileyebilen kronik bir durumdur. Baş dönmesi, işitme kaybı, kulak çınlaması (kulak çınlaması) ve/veya kulakta dolgunluk hissi yaşayabilirsiniz. Genellikle 20 ila 50 yaşları arasında başlar.

Labirentit: Labirent adı verilen iç kulak yapısının iltihaplanmasıdır. Genellikle bir virüsten kaynaklanır ancak bakteriyel bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir.

Vestibüler Nöronit: İç kulağı beyne bağlayan vestibüler sinirin iltihaplanmasıdır. Şişlik, duyusal bilgilerin kulaktan beyne gönderilme ve tercüme edilme şeklini bozar. Sinirden gelen bu bilgi normalde dengede kalmanıza yardımcı olur.

Baş Dönmesi ve Denge Kaybı Belirtileri

Denge ve iç kulak (vestibüler) bozuklukları vertigo (dönme hissi), baş dönmesi, baş dönmesi ve hareket bulantısı hislerini tetikleyebilir.

Baş Dönmesi ve Denge Kaybı Neden Olur?

Yaygın nedenler arasında iç kulak sorunları veya enfeksiyon, ilaçlar ve kafa travması yer alır. Bazen düşük tansiyon, çok hızlı ayağa kalktığınızda baş dönmesine neden olabilir.

Baş Dönmesi ve Denge Kaybı Sorununa Bakım Yaklaşımımız

Belirtilerinizi hafifletmek, dengenizi ve güvenliğinizi artırmak için tasarlanmış kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturacağız.

Denge ve Baş Dönmesi Bozuklukları Teşhisi

Denge veya baş dönmesi bozukluğunuzun ciddiyetini ve nedenini belirlemek için özel değerlendirmeler yapılır. Sizden şikayetlerinizi ve tıbbi geçmişinizi açıklamanız istenir ve denge sorunlarına ve baş dönmesine neden olduğu bilinen durumlar değerlendirilir. Ayrıca bir dizi denge ve baş dönmesi testi de yapılabilir. Bu değerlendirmelerin sonuçları sorunu teşhis etmekte ve bir tedavi süreci planlamakta yardımcı olacaktır.

Baş Dönmesi ve Denge Kaybı Tedavisi

Tedaviniz denge ve baş dönmesi sorunlarınızın nedenine ve şikayet şiddetine bağlı olacaktır. Baş dönmesi ve denge bozuklukları tedavileri arasında ilaçlar (veya ilaç değişiklikleri), ameliyat, fizik tedavi ve denge ve hareketi geliştirmeye yardımcı olan vestibüler terapi ve en son teknolojiye sahip işitme cihazı teknolojisi, koklear implantlar, özel kulak kalıpları veya diğer implante edilebilir cihazlar yer alır. Özel ihtiyaçlarınıza göre sizin için önerilir.

Sunduğumuz Tedaviler

Daha hızlı iyileşme ve daha iyi sonuç için en yeni, en yenilikçi tedavi seçeneklerini kullanarak size özel olarak hazırlanmış bir tedavi planına sahip olacaksınız.

Denge Bozukluklarını Neden Ciddiye Almalıyız?

Düşmelerin çoğu insanlarda denge bozukluğu olduğu için meydana gelir. Ancak denge sorunu yaşayan insanların büyük çoğunluğu bunun farkında değildir.

Günümüzde insanların büyük bir kısmı yaşamları boyunca bir denge veya vestibüler bozulma yaşıyor.

70 yaş üstü birçok kişinin sağlık şikayetlerinin başında genel olarak denge bozukluğu geliyor.

Denge veya vestibüler bozukluğu olan hastaların mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmeleri gerekir.

Kliniğimiz, yaşamınızdaki dengeyi yeniden sağlamak için gerekli imkanlara sahiptir.

Baş Dönmesi ve Denge Bozukluğu Tedavisi: Sağlığınızı İlk Sıraya Koyun!

Dünyanızın sarsılmasına neden olan baş dönmesi, vertigo veya denge bozuklukları yaşadığınızda bu durum kaygı ve strese neden olabilir.

Baş dönmesi, yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkileyebilir. Gündelik aktivitelerinizi kısıtlayabilir ve hayatınızın kontrolünü kaybetmenize neden olabilir. Ancak endişelenmeyin, biz buradayız!

Op. Dr. Evrim Durmaz ve kliniği olarak, baş dönmesi ve denge bozuklukları konusundaki uzmanlığımızla size yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sağlık ve refahınızı önemsiyoruz ve baş dönmesi şikayetlerinizin teşhisinden tedavisine kadar size destek sağlıyoruz.

Neden Biz?

Uzmanlık ve Deneyim: Yılların deneyimi ve bir dizi başarı hikayesi ile baş dönmesi tedavisi konusunda uzmanız.

Bireysel Yaklaşım: Her hastanın benzersiz olduğunun farkındayız. Size özel bir tedavi planı oluşturmak için yaklaşımımız kişiseldir.

En Güncel Tedavi Yöntemleri: Baş dönmesi tedavisi alanındaki son yenilikleri ve güncel bilgileri kullanarak sizin için en iyi sonuçları elde etmek için çaba sarf ediyoruz.

Hasta Memnuniyeti: Hastalarımızın sağlık ve memnuniyeti bizim için her şeyden önemlidir. Sizin için en iyi sonuçları elde etmek için çalışıyoruz.