Op. Dr. Evrim Durmaz - Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı kısmına

BAŞ DÖNMESİ


Baş dönmesi günlük yaşam kalitesini oldukça bozan bir rahatsızlıktır. Baş dönmesi yaşayan hastalar aynı zamanda atak sırasında korku ve endişe yaşarlar. Baş dönmesinin çok ciddi sağlık problemlerinin bir işareti olabileceği unutulmamalıdır. Vertigo bir rotasyon yani dönme hissidir. Neden bu sorunun yaşandığını anlayabilmek için önce denge nasıl sağlanır ondan bahsedelim.


Denge 3 aşamada sağlanır:

1-Bilgilendirme: Gözler, kulaklar, kas tendon eklemler, iç organlar

2- Algılama: Merkezi sinir Sistemi (beyin, beyincik)

3-Uygulama: Gözler, kol ve bacak kaslarımız


Bu aşamalar sonunda vücudumuz dengede durur. Eğer bu aşamalardan herhangi birinde bir bozulma olursa denge bozukluğu yaşanır. Burada kulağın temel görevi baş hareketlerini algılayıp bunu refleks göz hareketleri ve duruşu düzenleme ile birleştirmek böylece görüntüyle dengeyi sabit tutmaktır. Ancak görüldüğü gibi denge sağlamada başka organlarda görevli. Eğer beyin ve beyincik yapılarında sorun varsa Santral, diğer algı ve uygulamada görevli yapılarda bozukluk varsa Periferik, bütün bu yapıların uyumlu çalışmasını bozacak bir hastalık veya etki varsa Sistemik, sadece psikolojik kökenliyse Psikojenik olarak adlandırılır.

Baş dönmesi şikayeti olan hastalarda detaylı bir hastalık öyküsü alınıp bu bozukluklardan hangisi olduğu tespit edilmeye çalışılır. Vertigo bir hastalık değildir bir bulgudur. Bu bulguya sebep olan hastalık araştırılır. En sık neden kulak hastalıklarıdır. Bunlardan da en sık Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo dediğimiz iç kulak kristallerinin koparak normalde olmaması gereken yerlere kaçmasından kaynaklanır. Bunun için çeşitli manevralarla bu kristallerin yerine oturtulması hedeflenir. Sonrasında hemen klinik yanıt alınır ve hastanın şikayeti tamamen geçer veya oldukça azalır. Baş dönmesi probleminiz varsa bir Kulak Burun Boğaz hekimine başvurarak muayene olmanız önerilir.


Kliniğimizde baş dönmesine yönelik muayene ve tanı işlemleri yapılmaktadır.





© 2018

Tüm Hakları Saklıdır.

ˆ Sayfanın başına dön

İletişim

Evrim Durmaz - DoktorTakvimi.com