Yükleniyor...
Karşıyaka, İZMİR
Haftaiçi 09:00-18:30 Cmts 09:00-12:30

KULAK KRİSTALİ OYNAMASI (BPPV)


Literatürde Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) ismiyle bilinen Kulak Kristali oynaması rahatsızlığı baş dönmesi, vertigo, dengesizlik ve mide bulantısı gibi şikayetlere neden olan iç kulak bozukluğudur.

BPPV, özellikle 65 yaş üstü kişilerde vertigonun en yaygın nedenidir.

BPPV, normalde iç kulağınızın vestibüler (veya denge) sisteminin bir kısmında (utrikül) bulunan kristallerin yerinden çıkması ve iç kulak denge sisteminin yarım daire kanallarından birinde toplanmasıyla ortaya çıkar.

Başınız hareket ettikçe yerinden çıkan kristaller de hareket eder ve beyninize, ardından gözlerinize yanlış mesajlar gönderilir.

Beyin, başın konumu çok az hareket etmesine rağmen başın hareket ettiği mesajını alır. Bu, ortak hareketlerle birlikte hareket etme veya dönme yanılsaması veya yatakta dönme, yatağa girme veya kalkma, yukarı bakma, uzanma (örneğin üst rafa eşya koymak) gibi pozisyon değişiklikleri şikayetlere neden olacaktır.

• Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV), başınızı hareket ettirdiğinizde baş dönmesine, vertigoya, dengesizliğe ve mide bulantısına neden olur.

• Yaygın tetikleyiciler arasında yatakta dönme, yataktan kalkma ve yukarı bakmak için başınızı kaldırma yer alır.

• BPPV genellikle tedavisi kolay bir hastalıktır.

Kulak Kristalleri Oynaması Belirtileri

BPPV şikayetlerini ortaya çıkaran aktiviteler kişiden kişiye değişir. Yataktan kalkmak veya yatakta yuvarlanmak sıklıkla baş dönmesini, vertigoyu, sersemliği, dengesizliği veya mide bulantısını tetikleyen hareketlerdir. Bazı insanlar yukarı bakmak için başlarını geriye doğru eğdiklerinde başlarının döndüğünü hissederler.

Şikayetler genellikle aralıklıdır, birkaç hafta veya ay boyunca durur ve daha sonra daha uzun veya daha kısa bir süre için geri gelir.

Kulak Kristalleri Oynaması Neden Olur?

İç kulağın içinde sıvıyla dolu bir dizi kanal bulunur. Bu kanallar farklı açılarda yönlendirilmiştir. Baş hareket ettirildiğinde bu kanalların içindeki sıvının yuvarlanması beyne başın tam olarak ne kadar uzağa, ne kadar hızlı ve hangi yöne hareket ettiğini bildirir.

BPPV'nin kanallar içinde gevşeyen küçük kalsiyum karbonat kristallerinden (otokonia) kaynaklandığı düşünülmektedir. Genellikle bu kristaller iç kulağın diğer yapıları (utrikül) içindeki özel depolarda tutulur. Utrikülün yaralanması veya dejenerasyonunun, kristallerin denge sistemine kaçmasına ve sıvı akışına müdahale etmesine neden olabileceği düşünülmektedir.

Kristal Oynaması Nedenleri

• Kafa yaralanması

• Yaşlanmaya bağlı olarak iç kulaktaki vestibüler (denge) sistemin dejenerasyonu

• İç kulak bozukluğundan kaynaklanan hasar

• BPPV ile osteoporoz arasında da bir ilişki vardır. Ancak vakaların büyük çoğunluğunda bilinen bir neden yoktur.

Kulak Kristali Oynaması Tanısı ve Tedavisi

Durumun teşhisi aşağıdakilere dayanarak yapılabilir:

• Tıbbi geçmişiniz

• Şikayetlerin ne zaman ve nerede ortaya çıktığına ilişkin soruların yanıtları

• Fizik muayene

• Tıbbi testlerin sonuçları.

• Şikayetlerin alışılagelmiş yapıya uymadığı veya her iki kulakta da görüldüğü durumlarda, tanıyı zorlaştıran başka testler de gerekebilir.

Kristal Oynaması Tedavisi

BPPV, gerekli teknikleri bilen bir doktor tarafından öğretilen basit egzersizlerle tedavi edilebilir. Ancak belirtiler devam ederse ve sıkıntı yaratıyorsa bir uzmana yönlendirilebilirsiniz.

BBPV genellikle kristalleri iç kulağın yarım daire şeklindeki kanalından denge sistemi tarafından gönderilecek yanlış mesajları uyarmayacak bir alana taşımayı amaçlayan bir dizi pozisyonel manevra kullanılarak tedavi edilir.

Bazen ikinci bir tedavi gerekli olabilir. Sağlık uzmanınız bu manevraları kendi kliniklerinde yapabilir veya size evde yapmanız için egzersizler verebilir.

Manevralar ve egzersizler önerildiyse tedaviye devam etmek önemlidir. Çünkü bunlar BPPV ile ilişkili baş dönmesi ve mide bulantısını tedavi etmek için basit olmayan bir yol sağlar.

BPPV zamanla azalabilir ancak düşme veya yaralanmayı önlemek için erken aşamalarda tedaviye başvurmak önemlidir. Bu, ek denge egzersizlerinin de faydalı olabileceği yaşlı insanlar için özellikle önemlidir.

Aşırı durumlarda, vestibüler sistemin geri kalanının işlevini bozmadan etkilenen kanalı tıkamak için ameliyat yapılabilir.

Hareket hastalığı ilaçlarının çok kısa süreli kullanımı bazen BPPV ile ilişkili mide bulantısını önlemek için yararlı olabilir.

Kulak Kristali Tedavisinde Deneyim ve Uzmanlık

Kulak kristali oynaması sorununuz, hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Baş dönmesi, denge kaybı ve mide bulantısı gibi şikayetlerle yaşam kalitenizi düşürebilir. Ancak endişelenmeyin, biz buradayız! Kulak kristali oynamasının güvenilir bir tedavi yöntemi ile sizin için doğru çözümü sunuyoruz. Sağlıklı bir dengeye geri dönmenizi ve hayatınızı tekrar kontrol altına almanızı sağlayabiliriz. Sizi uzmanlığımızla buluşturarak, sorunlarınıza kalıcı bir çözüm sunmak için buradayız.