Yükleniyor...
Karşıyaka, İZMİR
Haftaiçi 09:00-18:30 Cmts 09:00-12:30

BURUN ETİ BÜYÜMESİ


Burun Eti Büyümesi Nedir?

Çoğunlukla alt konkada olmak üzere, burun etlerinde solunumu engelleyecek derecede ve sürekli büyüme görülebilir. Burun eti büyümesi ile özellikle egzersiz yaparken ve uykuda burun tıkanıklığı meydana gelir. Burun eti büyümesine eşlik eden burun orta kesimde septum adı verilen kıkırdak ve/veya kemik kesimde eğrilik de varsa burun tıkanıklığı şikayeti daha da belirgindir. İçlerinde bol miktarda kan damarı bulunan burun etlerinin (konkaların) görevi solunan havayı ısıtmak, nemlendirmek ve filtre etmektir. Büyüklükleri havanın ısısı, nemi, vücut faaliyetleri, vücut pozisyonu, hormonal değişiklikler gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Normalde gün içinde sağ ve sol burun boşluklarındaki burun etlerinin büyüklükleri birkaç saat arayla değişir; örneğin sağ taraftaki konkalar büyüdüğünde sol taraftakiler küçülür veya tersi olur.

Burun Eti Büyümesi Neden Olur?

Burun eti büyümesinin en sık nedeni allerjidir. Diğer nedenleri arasında kronik sinüzit, tütün kullanımı veya pasif içicilik, kimyasal gazların solunması, hava kirliliği, burun açıcı sprey ve damlaların uzun süreli kullanımı sayılabilir.

Burun Eti Büyümesi Tedavisi Nedir?

İlaç Tedavisi

• Tuzlu serum ile burun yıkama, burun tıkanıklığının kısa süreli olarak giderilmesinde yararlıdır.

• Allerjisi olanlarda allerjiye yönelik ilaçlar yararlı olur.

• Kortizonlu burun spreyleri uzun süreli kullanıldıklarında, özellikle allerjisi olanlarda yararlıdır.

• Burun açıcı spreylerin kullanılması çok etkili, kısa süreli bir yarar sağlar.5 günden fazla kullanılması önerilmez. Bu tür spreylerin sürekli kullanılması, bir süre sonra burun etlerinin daha da büyümesine ve burun tıkanıklığının artmasına yol açar.

• Dekonjestan ilaçlar, etki süresi içinde burun tıkanıklığını giderebilirler. Ancak, sürekli kullanılmaları mümkün değildir. Yüksek tansiyonu olanlarda, kalp hastalarında, böbrek hastalarında, prostat büyümesi olan erkeklerde, yüksek göz tansiyonu olanlarda kullanılamaz.

Cerrahi Tedavi

• Radyofrekans cerrahisi: günümüzde en fazla tercih edilen yöntemdir. Burun etinin görev yapan yüzeyini bozmadan içindeki kan damarlarından zengin kısmının küçültülmesini sağlayan bir yöntemdir. Radyofrekans cihazının iğnesi ile radyo dalgaları frekansında verilen enerji, zaman içinde etin büzüşmesini sağlar.

• Cerrahi küçültme

• Mikrodebrider ile küçültme

• Koterizasyon

• Lazer ile küçültme

Burun eti büyümesine yönelik cerrahiden sonraki ilk hafta içinde şişme (ödem), kabuklanmalar, burun salgılarının artışı ve koyulaşması nedeniyle burun tıkanıklığı artabilir. Uygulanan cerrahinin son etkisi uygulamalardan 6-8 hafta kadar sonra alınır; bu nedenle burun tıkanıklığının hemen düzelmesi beklenmemelidir. Ancak sonrasında nefes kalitesinde ciddi bir artış sağlanır.