Op. Dr. Evrim Durmaz - Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı kısmına

GENİZ ETİ


Geniz burunun arkasında bulunan boşluktur. Bu boşlukta vücudun savunma sisteminde rol alan bir lenf dokusu bulunur. Bu dokuya geniz eti diyoruz. Doğumdan sonra her çocukta az da olsa geniz eti dokusu bulunabilir. Çocuklar büyüdükçe bu dokunun kaybolması veya küçülmesi beklenir. Ancak özellikle 2-7 yaş döneminde büyük bir geniz eti olması sorun yaratır. En büyük sorun tıkanıklık etkisidir. Burun tıkanıklığı, ağzı açık uyuma, horlama, çene ve yüz gelişiminde bozukluk, orta kulakta sıvı birikmesi tıkanıklığın sonuçlarıdır. Gece tıkanıklık nedeniyle derin uykuya geçememe nedeniyle büyüme hormonu salgılanması bozularak büyüme ve gelişme geriliği yaratabilir. Tekrarlayan sinüzit, orta kulak enfeksiyonları gibi etkileri hem mikroplar için rezerv olması hem de tıkanıklık etkisinin sonucudur.


Geniz eti endoskopik görüntüleme sistemi aracılığıyla burun içerisinden muayene edilerek saptanabilir. Bunun dışında röntgen grafisi ile de saptanabilir.


Tedavi amacıyla ameliyatla geniz etinin alınması önerilir. Genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık yarım saat süren bir operasyondur. Ağız içerisinden yapılır, dışarıdan herhangi bir kesi yapılmaz. Eğer orta kulakta sıvı birikmesi problemi varsa ameliyat sırasında kulağa da gerekli müdahale yapılarak tüp takılabilir.


Kliniğimizde geniz etinin tanı ve tedavisi yapılmaktadır.© 2018

Tüm Hakları Saklıdır.

ˆ Sayfanın başına dön

İletişim

Evrim Durmaz - DoktorTakvimi.com