Op. Dr. Evrim Durmaz - Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı kısmına

HORLAMA


Horlama, nefes alma sırasında havanın dar bir alandan geçerken, çevresindeki yumuşak dokuların titreşimiyle ortaya çıkan sestir. Horlama erkeklerde ve şişman kişilerde daha sık görülür. Bunun nedeni, yağlanmanın kadınlarda kalça bölgesinde, erkeklerde ise boyun ve karın çevresinde yoğunlaşmasıdır. Kilolu erkeklerde bu durum, özellikle sırtüstü pozisyonda yatarken karın kitlesinin diyaframa baskısıyla göğüs içi basıncını arttırır. Dilin de arkaya kayması ve uyku ile birlikte yutak çevresindeki yumuşak doku ve kasların gevşemesiyle horlama görülür. Yaşla birlikte horlama sıklığı artar. Basit horlamadan, uykuda 10 saniyeden fazla nefes durması sonucunda ölüme kadar uzanan uyku apnesi sendromuna kadar geniş bir yelpaze de bu hastalığı görmekteyiz.


NEDEN HORLARIZ?


Dil kökü, küçük dil, yumuşak damak ve bademciklerin geniz bölgesi ile birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Uyku sırasında bu bölgedeki kasların gevşemesi ile hava geçiş alanı daralır ve geçen hava gevşek dokularda titreşim oluşturarak horlamaya neden olur. Uyku sırasında dil ve boğaz kaslarında gevşeme meydana gelir. Gevşek kaslar özellikle sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına kaçmasına engel olamaz. Alkol ya da sakinleştirici ilaç alımı da bu kas gevşemesini, dolayısıyla da horlamayı artırır. Bu hava akışını daraltan geniz eti, bademcik büyüklüğü, burun kemiği eğriliği, damak düşüklüğü, küçük dilin büyük ve uzun olması, dil kökü büyüklüğü, boyun çevresinde yağlanma gibi faktörler horlama sebebi olabilir.


NE YAPMALI?


Kilo fazlalığının horlamanın en önemli nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Kilo fazlası olup zayıflayan hastaların %80'inde horlamanın önemli derecede azaldığı veya tamamen ortadan kalktığı görülmüştür. Kilo artışı ile boyun çevremizde yağlanma oranı artacaktır. Boyun çevresi 40 cm’nin üzerindeyse risk altındasınız. Kısa ve kalın bir boyuna sahipseniz risk 5 kat artmaktadır. Kilo verme, özel şekilli yastıklar, ağız veya buruna yerleştirilen bazı cihazların kullanılması, uyku ilaçları, sakinleştirici ilaçlar ve alkol kullanımından kaçınma gibi yöntemler horlamanın kontrolünde alınacak önlemlerdir.


Apne (uykuda solunum durması) hayatı tehdit eden ciddi bir sağlık sorunudur. Öncelikle burun, geniz, damak, dilkökü ve solunum yolları değerlendirilerek anotomik bir sorun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Apne tanısı uyku laboratuarı çalışması (Polisomnografi) ile konulur. Uyku çalışması sonucu, klinik muayene sonuçları bir arada değerlendirilerek tedavi planlanır. Yukarıda bahsettiğim önlemlere ek olarak CPAP/BPAP tedavisi, cerrahi tedavi seçenekleridir.


Kliniğimizde horlama tanı, tedavi ve diyet hizmeti verilmektedir© 2018

Tüm Hakları Saklıdır.

ˆ Sayfanın başına dön

İletişim

Evrim Durmaz - DoktorTakvimi.com