Op. Dr. Evrim Durmaz - Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı kısmına

ORTA KULAKTA SIVI BİRİKMESİ


Kulak zarı arkasında, orta kulak boşluğunda havalanmanın azalarak sıvı toplanması durumuna orta kulakta sıvı birikmesi diyoruz. Orta kulakta sıvı birikmesi halinde ateş, şiddetli kulak ağrısı gibi şikayetler görülmez. Kulakta tıkanıklık hissi, işitme azlığı ön plandadır. Çocukluk çağının en sık hastalıklarındandır.


Anaokulu, kreş gibi ortamlarda bulunan çocuklar daha fazla risk altındadır. Sigaraya maruziyet, geniz eti bulunması, allerji diğer risk faktörleridir. Çocuğun televizyon izlerken sesini çok açması, seslendiğinizde daha yüksek sesle konuşmanız gerekmesi, ders başarası iyi iken duyamama nedeniyle başarının düşmesi uyarıcı olabilmektedir. Erişkinlerde de görülebilir. Bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben veya bir uçak yolculuğu sonrasında, alerjik bünyelerde görülebilir. Tek taraflı orta kulakta sıvı birikmesi sessiz ve sinsi ilerleyen bir geniz tümörünün işareti olabilir.


Tanıda kulak zarının görünümü bize tanı koydurur. Şüpheli durumlarda orta kulak basınç testi ve işitme testi tanıyı doğrular


Öncelikle ilaç tedavisi uygulanır ve takip edilir. Takiplerde eğer sıvı geçmiyor ve işitme kaybı varsa o zaman cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahide kulak zarına küçük bir çizik atılarak orta kulaktaki sıvı dışarı alınır. Bu çizikten küçük bir tüp yerleştirilir. Tüpün tipine bağlı olarak genellikle 6-12 ayda tüp kulak zarı üzerinden dış kulak yoluna atılır.


Kliniğimizde orta kulakta sıvı birikmesine yönelik tedaviler yapılmaktadır.© 2018

Tüm Hakları Saklıdır.

ˆ Sayfanın başına dön

İletişim

Evrim Durmaz - DoktorTakvimi.com